back to top

Kako prepoznati pravi zlatni nakit

Koji su načini kako prepoznati pravi zlatni nakit?

Kupovina zlatnog nakita može biti uzbudljivo iskustvo, ali isto tako može donijeti i određenu dozu nesigurnosti.

Zbog visokih cijena i popularnosti zlata, na tržištu se često pojavljuju lažni proizvodi ili imitacije, pa je važno znati kako prepoznati pravi zlatni nakit.

U ovom tekstu ćemo obraditi ključne korake i savjete koji vam mogu pomoći da izbjegnete prevare i osigurate da kupite pravi zlatni nakit.

1. Provjera žiga i oznaka

Prvi korak u prepoznavanju pravog zlatnog nakita je provjera žiga i oznaka. Većina zemalja ima stroge propise kada je u pitanju označavanje zlata. Pravi zlatni nakit obično nosi oznaku karata, koja označava čistoću zlata. Na primjer, oznaka „14K“ znači da je zlato 14 karata, što znači da sadrži 58,5% čistog zlata. Drugi često korišteni standardi su 18K (75% zlata) i 24K (99,9% zlata).

Osim oznake karata, zlatni nakit često ima i oznaku proizvođača ili žig draguljara. Ove oznake pružaju dodatnu sigurnost da je nakit autentičan i da dolazi od uglednog proizvođača.

pravi zlatni nakit

2. Boja zlata

Boja zlata može biti dobar indikator njegove autentičnosti. Čisto zlato ima karakterističnu žutu boju, dok legure zlata mogu varirati u boji. Na primjer, bijelo zlato se dobiva dodavanjem paladija ili nikla u leguru, dok se ružičasto zlato dobiva dodavanjem bakra.

Ako nakit izgleda previše svijetlo ili ima neuobičajenu boju za zlato, to može biti znak da je riječ o lažnom proizvodu ili nakitu presvučenom zlatom. Važno je napomenuti da pravi zlatni nakit ne bi trebao promijeniti boju tijekom vremena, dok lažni proizvodi mogu oksidirati ili se boja može oljuštiti.

3. Test gustoće zlata

Zlato je jedan od najgušćih metala, pa se jednostavan test gustoće može koristiti za provjeru autentičnosti nakita. Ovaj test se može obaviti kod kuće s osnovnim alatima ili kod profesionalnog draguljara.

Da biste testirali gustoću zlata, prvo izmjerite težinu komada nakita u gramima. Zatim napunite mjernu posudu vodom i zabilježite početni volumen. Stavite nakit u vodu i zabilježite novi volumen. Razlika u volumenu pokazuje koliko vode je nakit istisnuo. Konačno, podijelite težinu nakita s promjenom volumena kako biste dobili gustoću. Pravi zlatni nakit bi trebao imati gustoću između 19,3 g/cm³ za čisto zlato i nešto manje za legure.

pravi zlatni nakit

4. Magnetni test

Zlato nije magnetični metal, pa magnetni test može pomoći u otkrivanju lažnog nakita. Jednostavno prinesite magnet nakitu i posmatrajte reakciju. Ako se nakit privlači magnetu, to je siguran znak da nije riječ o pravom zlatu. Ipak, treba napomenuti da neki lažni nakit može koristiti nemagnetične metale, pa ovaj test nije konačan, ali je koristan kao brza provjera.

5. Testiranje kiselinom

Testiranje kiselinom je preciznija metoda za provjeru autentičnosti zlata i često se koristi u draguljarnicama. Ovaj test koristi posebne kiseline koje reagiraju sa različitim karatima zlata. Na primjer, kiselina za testiranje 14K zlata neće reagirati sa zlatom tog karata, ali će promijeniti boju ako se koristi na nižem karatu ili lažnom zlatu.

Ova metoda zahtijeva posebnu opremu i znanje, pa je najbolje povjeriti je profesionalcima. Testiranje kiselinom je pouzdana metoda, ali treba biti oprezan jer može oštetiti nakit ako se ne izvede pravilno.

pravi zlatni nakit

6. Usporedba cijene

Cijena može biti dobar indikator autentičnosti nakita. Pravi zlatni nakit, posebno onaj s većim postotkom čistog zlata, uvijek će imati visoku cijenu. Ako naiđete na komad nakita koji izgleda kao zlato, ali ima izuzetno nisku cijenu, to je najvjerovatnije imitacija ili nakit presvučen zlatom.

Važno je biti oprezan prilikom kupovine zlatnog nakita na sniženjima ili kod neprovjerenih prodavača. Uvijek istražite tržišne cijene zlata prije kupovine kako biste bili sigurni da plaćate pravu cijenu za kvalitetan proizvod.

7. Certifikat autentičnosti

Kada kupujete zlatni nakit, uvijek je dobro zatražiti certifikat autentičnosti. Ovaj dokument izdaje prodavač ili draguljar i potvrđuje čistoću zlata, kao i druge karakteristike nakita. Certifikat autentičnosti je posebno važan kod kupovine skupocjenog nakita, jer pruža dodatnu sigurnost i može biti koristan dokument u slučaju kasnije prodaje ili osiguranja nakita.

8. Savjeti za kupovinu od provjerenih prodavača

Kupovina zlatnog nakita od provjerenih i uglednih prodavača smanjuje rizik od kupovine lažnog proizvoda. Uvijek je bolje kupovati u renomiranim draguljarnicama ili kod poznatih brendova koji imaju dugogodišnju reputaciju na tržištu. Također, izbjegavajte kupovinu zlatnog nakita preko interneta od nepoznatih prodavača, jer postoji veća šansa za prevaru.

Kako prepoznati razliku između zlata presvučenog zlatom i pravog zlata?

Razlikovanje zlata presvučenog zlatom (pozlate) od pravog zlata može biti izazovno, jer pozlata može izgledati vrlo slično pravom zlatu. Međutim, postoje ključne razlike:

  • Debljina sloja: Pozlata ima tanki sloj zlata koji je nanesen na osnovni metal poput bakra ili srebra. Ovaj sloj je obično vrlo tanak i može se s vremenom oguliti ili izblijediti, otkrivajući osnovni metal ispod.
  • Oznake: Pravi zlatni nakit nosi oznake karata (npr. 14K, 18K), dok nakit presvučen zlatom može imati oznake kao što su “GP” (gold-plated) ili “HGE” (heavy gold electroplate). Te oznake jasno pokazuju da je riječ o pozlati, a ne o čvrstom zlatu.
  • Težina: Pravi zlatni nakit je teži od pozlate zbog veće gustoće zlata. Ako imate sumnje, možete usporediti težinu komada nakita s drugim sličnim komadima za koje znate da su pravi zlato.
  • Magnetni test: Budući da se pozlata obično nanosi na nemagnetične metale, ovaj test može biti manje pouzdan. Međutim, ako osnovni metal ispod pozlate sadrži željezo ili nikl, nakit bi mogao reagirati na magnet.
pravi zlatni nakit

Koje su najčešće prevare povezane sa zlatnim nakitom i kako ih izbjeći?

Prevare sa zlatnim nakitom mogu biti sofisticirane i teško ih je prepoznati bez odgovarajućeg znanja. Evo nekoliko najčešćih prevara i kako ih izbjeći:

  • Lažni certifikati: Prevaranti ponekad izdaju lažne certifikate koji tvrde da je nakit autentičan. Da biste to izbjegli, uvijek kupujte od renomiranih prodavača koji nude vjerodostojne certifikate. Provjerite autentičnost certifikata kod neovisnog stručnjaka ako imate sumnje.
  • Manipulacija težinom: Neki prodavači mogu pokušati manipulirati težinom nakita dodavanjem neplemenitih metala ili šupljim strukturama koje povećavaju volumen, ali smanjuju težinu. Koristite test gustoće ili konzultirajte stručnjaka kako biste bili sigurni u stvarnu težinu i kvalitetu nakita.
  • Imitacije koje izgledaju kao pravo zlato: Ponekad se koriste materijali koji izgledaju gotovo identično zlatu, poput mesinga ili pozlate. Uvijek provjerite oznake i obavite testove poput testiranja kiselinom kako biste bili sigurni u autentičnost nakita.

Kako održavati i čuvati pravi zlatni nakit da bi zadržao svoju vrijednost?

Pravilno održavanje zlatnog nakita ključno je za očuvanje njegove ljepote i vrijednosti. Evo nekoliko savjeta:

  • Čišćenje: Zlatni nakit možete čistiti blagom sapunicom i mekanom četkicom. Izbjegavajte agresivne kemikalije koje mogu oštetiti zlato ili kamenje ugrađeno u nakit. Nakon čišćenja, pažljivo osušite nakit mekom tkaninom.
  • Skladištenje: Zlatni nakit treba čuvati odvojeno od drugih komada nakita kako bi se izbjegle ogrebotine. Čuvanje u mekanoj tkanini ili kutiji s pregradama je idealno rješenje. Također, izbjegavajte izlaganje nakita ekstremnim temperaturama ili vlazi, što može uzrokovati oštećenje.
  • Redovito pregledavanje: Povremeno provjeravajte nakit kod stručnjaka, posebno ako ima ugrađeno kamenje ili složene dijelove. Stručnjak može identificirati eventualna oštećenja ili labave dijelove te ih popraviti prije nego što dođe do ozbiljnijih problema.
  • Izbjegavanje kemikalija: Zlato može reagirati s kemikalijama poput klora, pa je važno skinuti nakit prilikom plivanja u bazenu ili korištenja jakih sredstava za čišćenje. Također, izbjegavajte nanošenje parfema ili losiona direktno na zlatni nakit, jer kemikalije mogu utjecati na njegov izgled.

Pravilna briga o zlatnom nakitu osigurava da će on zadržati svoju vrijednost i sjaj dugi niz godina. Investicija u zlatni nakit nije samo estetska, već i financijska, pa je važno čuvati ga pažljivo i redovito održavati.

Preporučujemo da pročitate:

Možda vas zanima

Drugi upravo čitaju